Od środy nasi uczniowie sprawdzają efekty trzyletniej nauki w gimnazjum.
Egzamin gimnazjalny rozpoczęty!
Życzymy powodzenia!
10-12 kwietnia - Egzamin gimnazjalisty
21.04.2019
Informacja dla rodziców
09.04.2019DYREKTOR SZKOŁY INFORMUJE, ŻE EGZAMIN GIMNAZJALNY ODBĘDZIE SIĘ W ZAPLANOWANYM TERMINIE.
Organizacja zajęć we wtorek 9 kwietnia
08.04.2019Szanowni Rodzice,
W dniu 9 kwietnia (wtorek) nauczyciele będą kontynuować akcję strajkową. W związku z tym zajęcia dydaktyczne nie będą prowadzone; szkoła zapewni dzieciom wyłącznie opiekę. W kwestii egzaminu gimnazjalisty nic się nie zmienia; egzaminy odbędą się zgodnie z harmonogramem.
Z poważaniem Ewa Kosińska
Organizacja pracy szkoły w poniedziałek 8 kwietnia
08.04.2019Szanowni Rodzice,
W związku z brakiem porozumienia między ZNP FZZ a stroną rządową, nauczyciele w poniedziałek 8 kwietnia br. o godzinie 8:00 przystąpią do strajku, co znaczy, że nie będą prowadzić zajęć. Szkoła będzie otwarta, ale dzieciom zapewnimy tylko opiekę. Codziennie w czasie strajku, za pośrednictwem strony internetowej szkoły oraz poprzez dziennik elektroniczny będę Państwa informować o wszelkich zmianach w organizacji pracy szkoły. Jednocześnie zapewniam, że obecna sytuacja nie zakłóci przebiegu egzaminów; może jedynie wpłynąć na zmianę składu zespołów nadzorujących ich przebieg.
Z wyrazami szacunku,
Ewa Kosińska
dyrektor szkoły
Komunikat
04.04.2019Szanowni Rodzice,
wobec braku porozumienia miedzy związkami zawodowymi a MEN i niepokoju co będzie w poniedziałek, jeśli nauczyciele przystąpią do strajku informuję, że macie Państwo prawo oczekiwać od szkoły opieki nad Waszymi dziećmi. Proszę odwiedzać stronę internetową szkoły oraz zaglądać do dziennika elektronicznego, gdzie będą zamieszczane na bieżąco informacje dotyczące przedmiotowej sprawy. Te same informacje znajdą się na tablicy ogłoszeń w budynku szkoły. Z uwagi na zbliżający się weekend zachęcam do zasięgania informacji ze strony www oraz z Librusa, a tych, którzy nie mają dostępu do sieci proszę o kontakt telefoniczny z wychowawcami klas lub bezpośrednio ze mną. Odpowiem na wszelkie pytania dotyczące obecnej sytuacji.
W załączeniu stosowna informacja MEN: informacja_MEN_dla-rodzicow-w-zwiazku-ze-strajkiem-nauczycieli.pdf
Pozdrawiam
Ewa Kosińska
dyrektor szkoły
Z wizytą na Olimpie
05.04.2019Uczniowie klasy V podczas lekcji języka polskiego przenieśli się do czasów starożytnych. Było to możliwe dzięki wcieleniu się w rolę wybranego boga greckiego.
Zadanie uczniów polegało na przygotowaniu stroju i rekwizytów charakteryzujących wybranego przez siebie boga. Następnie uczniowie dokonali autoprezantacji.
W role poszczególnych bogów wcielili się następujący uczniowie: Grzegorz Napora (Zeus), Julia Miecznikowska i Klaudia Kokoszczyk (Hera), Aleksandra Kosela (Demeter), Paulina Radecka i Ksenia Kokoszczyk (Afrodyta), Katarzyna Sznajder (Artemida), Wiktoria Wrzalik (Atena), Jakub Koza (Hefajstos), Hubert Mucha (Hades), Jakub Postawa (Ares).
Grecy wierzyli, że górę Olimp zamieszkują bogowie, z których każdy opiekuje się inną dziedziną sztuki. Darzyli bóstwa szacunkiem, modlili się do nich i skladali im ofiary. Jednocześnie uwielbiali opowieści o burzliwym życiu i nie zawsze pięknych postępkach mieszkańców Olimpu. Bogowie byli wszechmocni i nieśmiertelni, ale mieli wady, popełniali błędy i ulegali uczuciom, podobnie jak zwykli ludzie. Każdego boga przedstawiano z charakterystycznym dla niego atrybutem.
Galeria zdjęć: Z wizytą na Olimpie
Spotkanie autorskie z Elżbietą Stępień
01.04.2019Gminna Biblioteka Publiczna oraz biblioteka szkolna przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie informuje o spotkaniu autorskim, które odbędzie się 2 kwietnia br. o godz. 1100 na sali gimnastycznej w SP w Kruszynie.
Gościem spotkania będzie Elżbieta Stępień, autorka książek i tomików poezji, laureatka wielu konkursów prozatorskich i poetyckich. Kwietniowe spotkanie będzie tematyką nawiązywało do obchodzonego w kwietniu Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Podczas spotkania słuchacze będą mogli zapoznać się z najnowszą książką Elżbiety Stępień dedykowaną najmłodszym Czytelnikom pt. „Wszystko się może zdarzyć”. Książkę tę można po spotkaniu zakupić w cena 25,-zł.
Na spotkaniu również będą mile widziani rodzice!
Konkurs plastyczny „Barwy Nadziei”
01.04.2019Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym pt. Barwy Nadziei.
Zachęcamy do wykonania pracy w formacie kwadratu, która może być oglądana z każdej strony. Poprzez zabawę kolorami, nie tylko odcieniami zieleni, nieśmy radość i przekazujmy pozytywne uczucia, bez ukazywania cierpienia i chorób. Prace muszą zawierać elementy realistyczne (np. postacie lub rośliny itp.), nie mogą to być abstrakcje!
W tej edycji konkursu proponujemy malarstwo, rysunek lub grafikę. Techniki mogą łączyć się ze sobą.
Więcej informacji w zakładce Konkursy 2018/2019
MARSZ NADZIEI
01.04.2019Częstochowa, 05 kwietnia 2019r - początek na Placu Daszyńskiego w Częstochowie
Zapraszamy do udziału w MARSZU NADZIEI, którego celem jest zamanifestowanie potrzeby niesienia pomocy i nadziei wszystkim osobom chorym i cierpiącym oraz ich rodzinom.
Marsz Nadziei jest imprezą w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Pola Nadziei, która co roku organizowana jest na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych dotkniętych chorobą nowotworową.
Konkurs na najlepiej przebraną szkołę/grupę! Ogłoszenie wyników konkursu na finale Pola Nadziei Serdecznie zachęcamy do przebrań w kolorze żółtym oraz zielonym.
W programie marszu:
od godz. 10.30 – zbiórka uczestników, na Placu Daszyńskiego
- zdjęcia przebranych szkół/ grup do konkursu – „Najlepiej przebrana szkoła/grupa"
- okolicznościowe przemówienia;
ok. godz.11.00 - wymarsz uczestników przy akompaniamencie orkiestry (przemarsz III Aleją NMP; uczestnicy niosąc kwiaty żonkili, przypinki żonkila na ubraniach, balony w kolorze żółtym, plansze z hasłami o nadziei);
ok godz. 11.20 Plac Biegańskiego
ok. godz. 12.00 – zakończenie marszu na błoniach Jasnej Góry (modlitwa za chore dzieci i dorosłych będących pod opieką Hospicjum).
Uwaga!!
Kolory Marszu Nadziei to zielony i żółty. Zaakcentujmy naszą solidarność z osobami chorymi i cierpiącymi niosąc podczas marszu balony oraz samodzielnie wykonane papierowe kwiaty, plakaty tematyczne, nakrycia głowy itp.,
Proponujemy w grupach klasowych i przedszkolnych przygotować przebrania w postaci stroju nawiązującego do idei Kampanii
Zgłoszenia grup uczestników poprzez SMS na nr telefonu:
508-329-202, 514-600-204lub e-mail: kontakt@hospicjum-czestochowa.pl
____________________________________________________________________
Stowarzyszanie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej
42-202 Częstochowa, ul. Krakowska 45a
tel./fax: 34 360-54-91, tel. 508-329-202
e-mail: kontak@hospicjum-czestochowa.pl; www.hospicjum-czestochowa
Powiatowy Konkurs Czytelniczy J.R.R.Tolkien ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem”
04.04.2019,,Czar Tolkiena nie przemija,
roztaczany jest na kolejne pokolenia”
prof. Józef DoboszWe wtorek 26 marca w Szkole Podstawowej w Kłomnicach odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczy , poświęcony literaturze fantasy. Fani Bilba Bagginsa , czarodzieja Gandalfa i smoka Smauga mieli okazję wyruszyć w czytelniczą podróż. Uczestnicy, czyli uczniowie klas VI-VIII oraz III gimnazjum, musieli wykazać się szczegółową znajomością życia i twórczości autora - J.R.R.Tolkiena, treści książki ,,Hobbit” oraz związków frazeologicznych ze słowami: ,,przygoda, wędrówka, podróż”.
Naszą szkołę reprezentowali uczennica kl.III gimnazjum- Kamila Kluska i uczeń kl. VIII – Kamil Wolniaczyk, który zajął III miejsce i otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową. Serdecznie gratulujemy Kamilowi pasji czytania oraz kolejnego sukcesu literackiego i dziękujemy , że chętnie i z dużym zaangażowaniem reprezentuje szkołę w konkursach przedmiotowych z języka polskiego.
,,Bezpiecznie na wsi mamy: maszyna pracuje a dziecko obserwuje"
01.04.2019W piątek 22. 03.2019r. odwiedził naszą szkołę pracownik KRUS Częstochowa celem promowania pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich oraz szerzenia wiedzy o higienie i bezpieczeństwie pracy rolniczej. Przedstawicielka KRUS ukazała dzieciom szereg zagrożeń związanych z maszynami rolniczymi, niezabezpieczonymi zbiornikami, środkami ochrony roślin, zwierzętami hodowlanymi itp. Pani przekazała informacje na temat konkursu organizowanego przez KRUS. Mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców wsi oraz upowszechnianie wiedzy o zasadach bhp w gospodarstwie rolnym, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci.
Konkurs będzie przebiegał pod hasłem ,,Bezpiecznie na wsi mamy: maszyna pracuje a dziecko obserwuje". Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych: klasy 0-III, IV-VIII. Zadaniem konkursowym jest wykonanie w dowolnej technice prac plastycznych w formacie A3 na temat zapobiegania wypadkom związanym z obecnością w gospodarstwie rolnym maszyn i urządzeń rolniczych.
Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a współorganizatorami są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Trening czyni mistrza
01.04.2019Od dwunastu lat uczniowie naszej gminy mają możliwość uczestnictwa w obozach sportowych organizowanych w Centralnych Ośrodkach Sportu. Tego typu wyjazdy zostały zainicjowane przez Pana Marka Smolińskiego- nauczyciela wychowania fizycznego i cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży naszej gminy. Centralny Ośrodek Sportu (COS) jest podmiotem wyspecjalizowanym w szkoleniu sportowym kadry olimpijskiej i narodowej, zarówno seniorów, jak i juniorów. Posiada sześć Ośrodków Przygotowań Olimpijskich: w Spale, Władysławowie, Giżycku, Wałczu, Szczyrku i Zakopanem.
W przeciągu dziesięciu lat nasi młodzi sportowcy odwiedzili wszystkie wyżej wymienione ośrodki, niektóre z nich nawet kilkakrotnie.Podstawowym zadaniem COS jest zapewnienie warunków dla szkolenia sportowego prowadzonego przez polskie związki sportowe i inne podmioty zajmujące się kulturą fizyczną, w tym przede wszystkim do tworzenia warunków odpowiednich dla przygotowywania kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach Europy oraz mistrzostwach świata.
Pobyt naszych uczniów w Centralnych Ośrodkach Sportu jest zatem dla nas niezmiernym zaszczytem, a jednocześnie wyzwaniem.
W tym roku obóz sportowy został zorganizowany w Wałczu. Wałcz- to wspaniałe bukowe lasy, świeże powietrze, czyste i przepięknie położone jezioro, wymarzone miejsce do wypoczynku i uprawiania sportu, zarówno amatorskiego, jak i zawodowego. Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Wałczu charakteryzuje się unikalnym położeniem obiektów oraz wyjątkowymi uwarunkowaniami geograficzno-historycznymi. W skład infrastruktury ośrodka wchodzą: hale sportowe, pływalnia, siłownie, stadion lekkoatletyczny, boisko do gry w hokeja na trawie.
Nasi uczniowie pod opieką nauczycieli: Marka Smolińskiego, Marcina Woldona, Justyny Milejskiej-Cień i Anety Majcherek mogli doskonalić swoje umiejętności sportowe w profesjonalnie wyposażonych obiektach. Zajęcia odbywały się w hali sportowej, siłowni oraz na pływalni.
Myślę, że wszyscy uczestnicy wyjazdu mile wspominają spędzony czas. Była to doskonała forma aktywnego wypoczynku, która z pewnością dostarczyła uczniom siły witalnej na II semestr nauki, a zdobyte tam umiejętności sportowe na pewno zaowocują w przyszłości.
Galeria zdjęć: Obóz sportowy - Wałcz 2019
Pierwszy Dzień Wiosny
26.03.2019W ramach obchodów pierwszego dnia wiosny nauczyciele L. Żmudzińska, A. Kolaczkowska i M. Smoliński zorganizowali dla klas 2,4 i 5 grę terenową. Zabawa polegała na odnajdywaniu ukrytych wcześniej zadań i ich wykonaniu. Uczniowie mieli między innymi odnaleźć ukryte tulipany, zaśpiewać piosenkę, wymyślić rymowankę o wiośnie , znaleźć strusie jajo i się nim zaopiekować. Na koniec każdy otrzymał słodką niespodziankę oraz miał okazję "złapać" i "puścić" wielką bańkę mydlaną. Było wesoło, radośnie i głośno. Zima została pożegnana, a wiosna zawitała do naszej szkoły.
Galeria zdjęć: Pierwszy Dzień Wiosny
Kangur matematyczny 2019
26.03.2019W czwartek 21 marca uczniowie naszej szkoły przystąpili do Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Uczniowie przystępowali do konkursu w kategoriach: Żaczek (klasa 2), Maluch (klasy 3 i 4), Benjamin (klasy 5 i 6) i Kadet (klasy 7 i 8).
Konkursowi patronują Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne.
Targi edukacyjne ,,Zawodowiec” w Częstochowie
20.03.2019Uczniowie klasy VIII i III gimnazjum wzięli udział w Targach Edukacyjnych ,,Zawodowiec” w Częstochowie, które odbyły się 14 marca w Hali Sportowej przy ul. Żużlowej . Była to promocja przede wszystkim kształcenia zawodowego i technicznego, więc prezentowały się miejskie szkoły tego typu. Atrakcji nie brakowało: pokazy tańca, musztry, sztuk walki oraz występy zespołów muzycznych, a przy okazji wizyta u fryzjera i poczęstunek w kawiarence ,,gastronomika”. Na amatorów kosmicznych podróży czekał łazik marsjański , skonstruowany przez studentów Politechniki Częstochowskiej. Na rynku pracy brakuje fachowców , np. drukarzy, krawcowych czy dekarzy, więc każdy z nich znajdzie dobrą pracę i odpowiednie wynagrodzenie.
Szkolenie z projektu "Dzieciaki do rakiet
14.03.2019W ramach programu "Dzieciaki do rakiet" udział w szkoleniu wzięły panie Aleksandra Kołaczkowska i Lena Żmudzińska oraz panowie Karol Drożdż i Marek Smoliński.Szkolenie miało formę teoretyczno – praktyczną. Przeprowadzone zostało przez profesjonalnych trenerów i instruktorów gry w tenisa,a przede wszystkim nauczycieli, którzy na co dzień pracują z dziećmi w różnym wieku.Nauczyciele zapoznali się z różnymi rodzajami gier i zabaw tenisowych, które mają za zadanie oswoić dzieci z piłką, rakietą i najprostszymi zasadami gry w tenisa.
Zdobyta wiedza i doświadczenie pomogą nauczycielom w pracy z uczniami i na pewno uatrakcyjnią prowadzone przez nich zajęcia.
Celem programu "Dzieciaki do rakiet" było rozpowszechnienie nauki gry w tenisa wśród dzieci i młodzieży, zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej oraz wprowadzenie elementu gry w tenisa do zajęć z uczniami.
TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
03.04.2019W piątek 1 marca odbyła się uroczysta akademia , podsumowująca szkolne działania w ramach Tygodnia Języka Ojczystego, przygotowane przez panie Ewę Łęgowik i Renatę Dryjkę. A działo się dużo …. Już idąc po Neonowych Schodach Językowych , każdy mógł sprawdzić , jak poprawnie napisać słowa ,,wziąć” lub ,,włączyć” . Na lekcjach j.polskiego chętni uczniowie starannie kaligrafowali fragmenty utworów literackich, a potem brali udział w ,,Bieganym dyktandzie”. Najmłodsi rysowali ilustrację do wierszy polskich poetów, a starsi projektowali plakaty na temat wulgaryzmów. Wspólne artystyczne występy były poświęcone historii języka polskiego. Uczniowie recytowali patriotyczne wiersze oraz zaśpiewali ,,Kocham Cię, Polsko!”, a wszystko w ramach akcji ,,Język polski- dodaj do ulubionych” , bo warto poprawnie posługiwać się ojczystym językiem. Akademię zakończyła parada bohaterów literackich, za których przebrali się uczniowie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!
Oto wyniki konkursów, w których brali udział uczniowie klas I-VIII oraz gimnazjum:
1.Konkurs na plakat pod hasłem ,,Stop wulgaryzmom” wygrała klasa VII (nagroda to ,,dzień bez pytania”)
2.Konkurs Ładnego Pisania o Złoty Długopis :
Kategoria klasy IV-VI
III miejsce – uczennica kl.VI – Aleksandra Postawa
II miejsce- uczennica kl. IV – Natalia Postawa
I miejsce i Złoty Długopis- uczennica kl. VI - Kinga Drogosz
Kategoria klasy VII-VIII,III gimnazjum
III miejsce – uczennica kl.VIII– Kalina Stajszczak
II miejsce – uczennica kl.VIII – Marzena Żurek
I miejsce i Złoty Długopis – uczennica kl. VII – Julia Musiał
3.Konkurs Pięknego Czytania:
Kategoria klasy I-II :
III miejsce – uczeń kl.II - Mateusz Siwy
II miejsce – uczennica kl.II - Amelia Rak
I miejsce – uczeń kl.II – Oliwier Kuś
Kategoria klasy IV-V:
III miejsce – uczennica kl.IV- Blanka Łuczak
II miejsce- uczennica kl.V – Aleksandra Kosela
I miejsce – uczeń kl.IV – Seweryn Tarnowski
Kategoria klasy VI- III gimnazjum
III miejsce – uczeń kl. VII – Jakub Krok
II miejsce- uczennica kl. VI - Aleksandra Postawa
I miejsce- uczeń klasy III gimnazjum- Michał Renszmid
4. Konkurs plastyczny na ilustrację do utworu poetyckiego dla uczniów klas I-II:
III miejsce – uczeń kl.II - Mateusz Siwy
II miejsce- uczennica kl.II - Karolina Tutaj
I miejsce – uczennica kl.II - Eryk Kręciwilk
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy wielu sukcesów , a wszystkim uczniom dziękujemy za udział w tej akcji !
Galeria zdjęć: TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Życzenia z okazji Dnia Kobiet
08.03.2019
Radości, miłości, przyjemności,
małych odległości, przydatnych umiejętności,
skuteczności, wydajności, wszelkiej pomyślności
w Dniu Kobiet życzy Samorząd Uczniowski
Rekolekcje wielkopostne dla uczniów naszej szkoły 24–29.03.2019 r.
06.03.201924.03. III Niedziela Wielkiego Postu - Uroczyste rozpoczęcie Odnowienia Misji Św. Hymn do Ducha Św.
09.00 Msza Św. z nauką misyjną
11.00 Msza Św. z nauką misyjną
15.00 Msza Św. z nauką misyjną
16.30 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym (uczestniczą głównie uczniowie szkoły i kandydaci do bierzmowania wszystkich roczników)
25.03. Poniedziałek – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
10.30 Msza Św. z nauką dla dzieci szkolnych (kl. od 1 do 5)
12.00 Msza Św. z nauką dla dzieci szkolnych (kl. od 6 do 8; 3 Gi-m)
18.00 Msza Św. z nauką i nabożeństwem błogosławienia małych dzieci
19.15 Spotkanie misyjne dla młodzieży (kandydaci do bierzmowania wszystkich roczników)
26.03.Wtorek – dzień spowiedzi
09.00 Msza Św. z nauką i nabożeństwem dla osób chorych i starszych
10.30 Msza Św. z nauką dla dzieci szkolnych (kl. od 1 do 5)
12.00 Msza Św. z nauką dla dzieci szkolnych (kl. od 6 do 8; 3 Gi-m)
18.00 Msza Św. i nabożeństwo przebłagalne
27.03. Środa
09.00 Msza Św. z nauką i modlitwy za zmarłych
10.30 Msza Św. z nauką dla dzieci szkolnych (kl. od 1 do 5)
12.00 Msza Św. z nauką dla dzieci szkolnych (kl. od 6 do 8; 3 Gi-m)
18.00 Msza Św. z nauką stanową dla małżonków i rodziców
19.15 (Msza Św.) z nauką dla młodzieży (kandydaci do bierzmowania wszystkich roczników)
28.03. Czwartek - Dzień Wyznania Wiary
09.00 Msza Św. z nauką i nabożeństwem wyznania wiary
16.30 Msza Św. z nauką i nabożeństwem wyznania wiary
18.00 Msza Św. z nauką i nabożeństwem wyznania wiary (kandydaci do bierzmowania wszystkich roczników)
29.03. Piątek – Dzień Błogosławienia Rodzin. Zakończenie Odnowienia Misji Św.09.00 Msza Św. z nauką i nabożeństwem błogosławienia rodzin
16.30 Msza Św. z nauką i nabożeństwem błogosławienia rodzin
17.30 Droga Krzyżowa
18.00 Msza Św. z nauką i nabożeństwem błogosławienia rodzin
Odwiedziny chorych w domach: czwartek od godz. 11.00
Archiwum Aktualności