16 października z inicjatywy p. Aleksandry Kołaczkowskiej razem z całą Polską biliśmy rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób.
W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy przyłączyła się do wspólnego bicia rekordu. Czynności ratownicze przeprowadzono na sześciu fantomach. Akcja miała na celu rozpropagowanie wiedzy na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz nauczenie poprawnego wykonywania elementów resuscytacji: 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechów ratowniczych.
Łącznie w biciu rekordu wzięło udział 100 uczniów naszej szkoły. Z pomocą przybyli do nas druhowie z OSP w Widzowie - Mateusz Dyksy i Damian Kubala, którzy czuwali nad sprawnym i właściwym wykonaniem resuscytacji.
Uczniowie przywracali czynności serca w rytm piosenki „Stayin’ Alive” zespołu Bee Gees, która znakomicie oddaje tempo bicia serca.
Wydarzenie to zorganizowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wspólnie z Europejską Radą Resuscytacji.
Wiemy już, że rekord został pobity! Udało nam się!
Dziękujemy za udział w akcji!
Zapraszamy do galerii zdjęć na foto sprawozdanie z przeprowadzonej akcji --> Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
19.10.2018
Z wizytą w Urzędzie Gminy
05.11.2018To były wyjątkowe zajęcia! 10 października Wiktoria Chamara, Mateusz Czopik, Michał Maj i Kamil Wolniaczyk wzięli udział w spotkaniu uczniów klas VIII szkół podstawowych z przedstawicielami władz naszej gminy oraz pracownikami urzędu . Lekcję wychowania obywatelskiego poprowadziła pani Agnieszka Włodarczyk- Peszke . Na początku pani Wójt Jadwiga Zawadzka przywitała wszystkich bardzo serdecznie w sali sesyjnej . Pierwszy rozpoczął pan radny Jerzy Peszke prezentacją o demokracji. Później głos zabrała Przewodnicząca Rady Gminy- pani Wanda Krawczyk, opowiadając , na czym polega praca wójta i radnych. W czasie próby głosowania większością uczniowskich głosów zdecydowano o … przerwie. Następnie młodzież wzięła udział w grze symulacyjnej pt. ,,Propozycje inwestycji w naszej gminie”. Proponowano fundusze dla zdolnych uczniów i zajęcia dodatkowe w szkołach. Pojawił się też pomysł naszych uczniów, dotyczący budowy skateparku, ponieważ wielu młodych ludzi spędza czas , jeżdżąc na deskorolkach i chcieliby to robić bezpiecznie.
Ciekawym punktem spotkania stała się rozmowa z panią Wójt, której młodzież zadawała pytania, dotyczące jej młodości, nauki w szkole i wyborów życiowych. Potem pani Sekretarz- Małgorzata Wierzbicka przekonująco zachęcała do pracy w Młodzieżowej Radzie Gminy, a na koniec odbyła się wycieczka pt. ,,Urząd jest dla obywatela” i teraz już wiadomo, gdzie, np. składa się wniosek o dowód osobisty. Wszyscy uczniowie w nagrodę za aktywny udział w lekcji oraz kreatywność otrzymali pamiątkowe kubki z logo gminy Kruszyna.
Galeria zdjęć: Z wizytą w Urzędzie Gminy
,,Zostań Świętym Mikołajem"
30.10.2018„ Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu”
Mikołaj GogolNasza szkoła przystąpiła do akcji charytatywnej ,,Zostań Świętym Mikołajem" zorganizowanej przez FUNDACJĘ CZĘSTOCHOWSKIE HOSPICJUM dla DZIECI. Dlatego też zwracamy się z uprzejmą prośbą do uczniów , rodziców i wszystkich ludzi o dobrym i wielkim sercu do wzięcia udziału w akcji. Z góry dziękujemy za podarunki, które traktujemy jako wyraz Waszej dobroci i chęci niesienia pomocy potrzebującym.
Konkurs literacki "Pomaganie jest fajne!"
30.10.2018Zadania dla uczestników:
Uczestnik przygotowuje wiersz lub opowiadanie, które powinno przekonywać do angażowania się w wolontariat oraz dostarczać powodów, dla których warto pomagać innym. Może opowiadać o dotychczasowych doświadczeniach uczestnika, prowadzonych akcjach, ale także być wytworem fantazji.
Termin składania prac – 26.11.2018 r.
Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników – 05.12.2018 r.
Regulamin konkursu: Konkurs_Pomaganie_jest_fajne.pdf
KONKURS NA LOGO SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU
30.10.2018Warunki uczestnictwa w konkursie:
- W konkursie mogą brać udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
- Projekty konkursowe będą realizowane oraz zgłaszane do konkursu indywidualnie lub grupowo (maksymalnie 3 osoby).
- Prace konkursowe należy składać zgodnie z wymaganiami zawartymi w regulaminie.
- Uczestnik jest zobowiązany przedstawić autorski projekt.
- Uczestnictwo w konkursie jest równoznaczne z akceptacją warunków konkursu.
Prace należy składać do dnia 26.11.2018r.
Planowana data ogłoszenia wyników 05.12.2018r.
Regulamin konkursu: Regulamin_konkursu_szkolne_koło_wolontariatu
WYJAZD DO TEATRU
26.10.2018„Tajemniczy ogród” to opowieść o potrzebie miłości, poszukiwaniu przyjaźni i uzdrowicielskiej mocy kontaktu z naturą. Jest to klasyka literatury dziecięcej, a także lektura dodatkowa w IV klasie.
Sceniczna adaptacja tej sztuki uczniowie klasy IV mieli okazję obejrzeć na żywo w Teatrze im A. Mickiewicza w Częstochowie. Taki odbiór sztuki bardzo spodobał się dzieciom, a treść książki w przystępny i łatwy sposób została przez nie przyswojona. Teraz wystarczy tylko przeczytać książkę, aby sprawdzić czy wszystkie wątki zostały zawarte w przedstawieniu.
Galeria zdjęć: Wyjazd do teatru
Życzenia na 100 lat Niepodległej Polski
22.10.2018Pragniemy poinformować, iż nasza Szkoła bierze udział w projekcie ,,Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje...".
Z tej okazji w imieniu dzieci, uczniów i nauczycieli szkoły w Widzowie Pani Anita Galkowska-Galas dokonała pamiątkowego wpisu do kroniki, którą możemy oglądać na poniższych zdjęciach.
GARNEK NIEZAPOMINAJKA
26.10.201830 września klasy I, II i IV wzięły udział w warsztatach ekologicznych w Gospodarstwie Agroturystycznym Niezapominajka w Garnku. Dzieci miały okazję poznać w jaki sposób tłoczy się olej na zimno. Poznały różne rodzaje roślin oleistych oraz widziały jak pozyskuje się olej słonecznikowy.
Uczniowie zwiedzili także mini zoo i poznali jego mieszkańców. Na wszystkich uczestników warsztatów czekał poczęstunek. Resztę pobytu dzieci spędziły na swobodnych zabawach na dmuchańcu i placu zabaw. Bardzo dziękujemy Państwu Ślęzak za zaproszenie do swojego gospodarstwa. Na pewno NIEzapomnimy na długo tego pobytu.
Galeria zdjęć: Niezapominajka
DZIEŃ PATRONA
17.10.201822 października 2018r. (poniedziałek)
będziemy w naszej szkole świętować
DZIEŃ PATRONA
według następującego harmonogramu:Godzina 8:00 - Msza Święta w Kościele parafialnym w Widzowie
Około 9:15 uroczystość pasowania uczniów klasy I Szkoły Podstawowej w sali OSP w Widzowie
Wyjazd wszystkich uczniów do Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
W Dniu Patrona wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy!
WYNIKI GMINNEGO KONKURSU ZBIÓRKI MAKULATURY
19.10.2018WYNIKI GMINNEGO KONKURSU
ZBIÓRKI MAKULATURY
ETAP SZKOLNY
I miejsce (1380,80kg) – Klasa I
II miejsce (954,80kg) – Klasa IV
III miejsce (680,30kg)- Klasa VIII
IV miejsce (661kg) – Klasa V
V miejsce (593kg)- Klasa VII
VI miejsce (144,20kg) – Klasa IIIG
VII miejsce (132,40kg) – Klasa VI
VIII miejsce (73,40kg) – Klasa II
Razem – 4,619,90kg
(Przekroczyliśmy zeszłoroczną wagę!!!)
DZIĘKUJĘ BARDZO
Aneta Musiał
40-lecie Pontyfikatu Świętego Jana Pawła II
17.10.2018
Jest 16 października 1978 roku, godzina 18:18. Z komina nad Kaplicą Sykstyńską pojawia się biały dym. Mamy Papieża!Taką nowiną, która 40 lat temu radośnie obiegła cały świat, rozpoczęliśmy uroczysty apel poświęcony pamięci Świętego Jana Pawła II. Cała społeczność uczniowska zebrała się w szkolnym holu, aby oddać hołd temu wielkiemu Polakowi, niezwykłemu człowiekowi w rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową. Na sam koniec wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy pieśń ,,Barka". Ta krótka uroczystość była nie tylko wspomnieniem papieża Polaka, ale również podziękowaniem za jego życie, posługę, naukę i słowa skierowane do nas.
Zdjęcia: 40-lecie Pontyfikatu Świętego Jana Pawła II
„Żonkilowe Pola Nadziei”
17.10.2018Nasza szkoła tradycyjnie jak co roku bierze udział w konkursie „Żonkilowe Pola Nadziei” na najpiękniejszą rabatkę żonkilową. Konkurs, organizowany przez Hospicjum Częstochowskie, ma na celu uwrażliwić dzieci i młodzież na pomoc drugiemu człowiekowi.
Jego pierwszy etap odbywa się jesienią, kiedy to na znak solidarności z osobami objętymi opieką hospicyjną, sadzimy żonkile. Druga część ma miejsce wiosną, gdy kwitną żonkile, przypominając o akcji na rzecz osób cierpiących, oczekujących naszej pomocy, wsparcia i nadziei. Pomagając chorym, przekraczamy barierę cierpienia i lęku przed śmiercią, dajemy nadzieję na życie w otoczeniu życzliwych ludzi.
Uczniowie, składając dobrowolne opłaty za cebulki, tworzą na terenie przyszklonym rabatkę z zakupionych żonkili. Udokumentowane działanie uczniów (fotografie) przesyła się wiosną do organizatora konkursu.
Opiekun akcji:
Agnieszka Dróżdż
APEL O WSPARCIE DLA DZIECI Z POLSKICH SZKÓŁ NA KRESACH
19.10.2018Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie włącza się do akcji charytatywnej organizowanej pod hasłem: 100 – lecie Niepodległości – Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach. Głównym organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Patriotyczne ,,Kresy” w Częstochowie, a koordynacją działań zajmuje się Kuratorium Oświaty w Katowicach, Delegatura w Częstochowie.
Przygotowane przez nas paczki zostaną przekazane przez organizatorów dzieciom, które są uczniami polskich szkół na Litwie, Białorusi i Ukrainie.
Do 14 listopada będziemy zbierać słodycze, maskotki oraz przybory szkolne. Każda pomoc się liczy. Prosimy rodziców o zrozumienie i aktywne włączenie się do akcji, która dla dzieci i młodzieży jest lekcją szacunku, przyjaźni i empatii wobec drugiego człowieka.
II Szkolny Turniej Tabliczki Mnożenia
17.10.201828 września w naszej szkole odbył się II SZKOLNY TURNIEJ TABLICZKI MNOŻENIA. W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie z klas IV- VIII Szkoły Podstawowej oraz uczniowie klasy III Gimnazjum.
Najlepsze wyniki osiągnęli:
I miejsce
Kinga Drogosz (uczennica klasy VI)II miejsce
Jakub Łapeta (uczeń klasy VII)III miejsce
Mateusz Czopik (uczeń klasy VIII)
Wszystkim uczniom gratulujemy otrzymanych wyników i życzymy dalszych sukcesów.
14 października - Dzień Edukacji Narodowej
12.10.2018Jan Paweł II do nauczycieli, wychowawców, katechetów:
(…)Drodzy nauczyciele i wychowawcy, z uznaniem pragnę podkreślić trud, jaki wkładacie w wychowanie młodego pokolenia. Serdecznie wam dziękuję za tę szczególnie ważną i trudną pracę. Dziękuję za waszą służbę Ojczyźnie. Sam mam osobisty dług wdzięczności wobec polskiej szkoły, wobec nauczycieli i wychowawców, których pamiętam do dzisiaj i modlę się za nich codziennie. To, co otrzymałem w latach szkolnych, do dzisiaj owocuje w moim życiu(...)
Również uczniowie kierują w tym dniu słowa do nauczycieli: Przejdź do strony
VI Dyktando niepodległościowe ,,Po polsku o historii"
14.10.2018Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii VI Dyktando niepodległościowe ,,Po polsku o historii".
Igrzyska Młodzieży Szkolnej Powiatu Częstochowskiego w Szachach
17.10.201801 października 2018 roku nasi uczniowie brali udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Powiatu Częstochowskiego w Szachach. Rozegrano te zawody tak samo jak w ostatnich latach w Konopiskach. Organizatorami był PSZS i Szkoła Podstawowa w Konopiskach. Impreza była dofinansowana przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie. W tej kategorii mogły grać drużyny złożone z uczniów urodzonych w latach 2003 – 2005. Drużyna składała się z 4 uczniów w tym obowiązkowo musiała grać przynajmniej jedna dziewczyna, czyli były to tak zwane szachy koedukacyjne. Uczniowie przez całe zawody grali na tych samych szachownicach, tzn. nie można było zmieniać kolejności uczniów ustalonych na początku gry. Podczas rozgrywek obowiązywał system szwajcarski kontrolowany zgodnie z obowiązującymi przepisami PZSach. Zawody rozegrano na dystansie 7 rund po 10 – 20 minut na zawodnika. O miejscu drużyn decydowały tzw. punkty duże (meczowe, 2, 1, 0), suma punktów zdobytych przez zawodników (1, 0.5, 0), wynik bezpośredniego spotkania, lepszy wynik na pierwszej szachownicy lub na kolejnych, dodatkowy mecz. Nasza drużyna zajęła 4 miejsce ustępując drużynie znajdującej się na trzecim miejscu tylko o jeden punkt. Na pierwszej szachownicy Jakub Krok zdobył III miejsce, podobnie Mateusz Czopik grając na drugiej szachownicy. W zawodach udział wzięło 7 drużyn. Gratulujemy wszystkim zawodnikom.
VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
17.10.2018Nasza szkoła uczestniczyła w akcji VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 28 września 2018 r.
Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości.Program:
27.09.2018. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - podczas szkolnych przerw
* Uczeń losował zestaw z 5 przypadkami mnożenia.
* Jeżeli uczeń podał wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywał naklejkę
* W przypadku pomyłki, choćby raz egzamin był niezdany. Egzamin uczniowie mogli zdawać na każdej przerwie
28.09.2018. Egzaminy z tabliczki mnożenia:
* uczniowie indywidualnie rozwiązywali przez 2 minuty losowe przykłady z tabliczki mnożenia, osoba z najwyższą liczbą poprawnie rozwiązanych przykładów zostanie zwycięzcą (rozdanie nagród i szczegółowe wyniki już wkrótce)
Dziękujemy wszystkich uczniom za aktywne uczestnictwo w akcji!
Zapraszamy do oglądania zdjęć: VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Archiwum Aktualności