Historia Naszej Szkoły

Historia Widzowa
      Widzów to niewielka miejscowość, należąca do gminy Kruszyna, położonej na północnych krańcach województwa śląskiego. Nazwa miejscowości powstała na pamiątkę miejsca, w którym spotykali się kiedyś – widywali zakochani młodzi ludzie. Niewiele natomiast zachowało się źródeł do najdawniejszych dziejów Widzowa. Najstarszym dokumentem jest ,,Liber Beneficjorum" Jana Łaskiego z 1521 r., w którym wieś wymieniono jako należącą do parafii w Kruszynie. Prawdopodobnie należała do kolejnych właścicieli tej miejscowości. Następna historyczna wzmianka mówi o drewnianej kaplicy w Widzowie z XVII w.

Jednak najwięcej źródeł, zawierających informacje o przeszłości Widzowa, pochodzi z XIX w. Są to przede wszystkim istniejące do dziś dobra kultury, miejsca pamięci narodowej, kroniki: szkoły i OSP oraz publikacje o charakterze gospodarczym i społecznym. Do najciekawszych na terenie powiatu częstochowskiego pozostałości zespołu folwarcznego z przełomu XIX i XX w. należą te, które można zobaczyć w Widzowie. Są to budynek administracyjny, murowane stajnie i ogromny spichlerz. Poza tym trzeba wymienić kościół parafialny Nawiedzenia NMP oraz młyn motorowy.

Niesłychanie ważnym dla historii i rozwoju Widzowa jest fakt położenia geograficznego. Bliskość Kruszyny, budowa kolei warszawsko-wiedeńskiej oraz funkcjonowanie i rozkwit stadniny koni zadecydowały o istnieniu Widzowa.

Pierwsza szkoła
     Według dostępnych źródeł pierwsze klasy szkoły podstawowej w Widzowie utworzono w 1914 r., a pierwszym lokalem szkolnym stał się drewniany budynek na rogu dzisiejszych ulic Antoniowskiej oraz  Żwirki i Wigury. Jego właścicielem była osoba prywatna. W tym domu znajdowały się  trzy izby lekcyjne z małym przedsionkiem oraz pokój dla nauczyciela. Była to 4- klasowa szkoła podstawowa, w której pracował jeden nauczyciel, utrzymywany przez władze państwowe oraz społeczność wiejską.

Jedna szkoła, dwa budynki
Po 1945r. została otwarta 7 - klasowa szkoła podstawowa, która swoją siedzibę miała w dwóch budynkach:
-drewnianym - (przy dzisiejszej ulicy Żwirki i Wigury) klasy I-IV
-murowanym- przy Stacji Kolejowej w Teklinowie (dzisiaj mieści się tam sklep spożywczy) klasy V-VII.

Historia jednej szkoły w dwóch budynkach trwała do 1964r. Wówczas, w ramach programu

„Tysiąc Szkół na Tysiąclecie”, wybudowano i oddano do użytku obecny obiekt.

Szkoła dawniej

Szkoła Dziś

Pierwsi dyrektorzy
Pierwszym dyrektorem szkoły był pan Józef Łazowski, który pracował w Widzowie na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX w. Następnymi dyrektorami szkoły byli:

pan Marian Kozerski

pan Tadeusz Wiktorowicz

pan Wiesław Piasecki

pani Elżbieta Putyra

pani Maria Kuźnicka

pan Bogdan Tylikowski

Gimnazjum w Widzowie

Historia gimnazjum w Widzowie rozpoczyna się w 1999 roku, kiedy wprowadzono reformę szkolnictwa. W gminie powstały dwa gimnazja: w Kruszynie i w Widzowie. Dyrektorem Gimnazjum w Widzowie została pani Dorota Przybek. Początkowo Szkoła Podstawowa w Widzowie udostępniła dla gimnazjum dwie sale lekcyjne, ponieważ wtedy szkoła podstawowa liczyła jeszcze osiem klas, a w gimnazjum były dwie klasy pierwsze ( „a” i „b”). Na początku do gimnazjum uczęszczało czterdziestu uczniów, a kadra nauczycielska liczyła dziesięć osób.

W roku szkolnym 2011/2012 Szkoła Podstawowa wraz z Gimnazjum utworzyły Zespół Szkolny w Widzowie, którego dyrektorem została pani Ewa Kosińska i jest nim aż do chwili obecnej.
100- lecie Szkoły Podstawowej w Widzowie
          16 października 2014r.  Szkoła Podstawowa w Widzowie obchodziła 100-lecie istnienia. W tym dniu szkole zostało nadane imię Ojca Świętego Jana Pawła II. Wcześniej, bo 31 maja tego samego roku,  poświęcono sztandar, który został przekazany uczniom podczas uroczystości jubileuszowych. Po przekazaniu sztandaru tablicę pamiątkową poświęcił arcybiskup senior Stanisław Nowak. Na tej marmurowej tablicy wyryte zostały słowa: „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość” .
100-lecie  Szkoły Podstawowej

pani Lidia Smogorzewska

pani Ewa Wiktorowicz

pani Magdalena Złotnicka