• Żonkilowe Pola Nadziei

• 01.12.2017 15:42

•    12 października 2017r. uczniowie kl. VI i VII SP im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie pod opieką wychowawczyń p. A. Dróżdż i p. R. Dryjki wzięli udział w inauguracji ogólnoświatowej kampanii ,, Pola Nadziei”. W tym dniu gościli w Ogrodach Częstochowskiego Hospicjum przy ul. Krakowskiej 45a, gdzie wspólnie posadzili cebule Żonkili, tworząc Żonkilowe Pole Nadziei.
           Żonkil to kwiat, który symbolizuje wszystkie hospicja- ich misję pomagania potrzebującym. Sadząc żonkile, a następnie dbając o nie i obserwując, jak wzrastają, można wyrazić swoje zrozumienie dla idei opieki paliatywno-hospicyjnej oraz swoją solidarność z osobami chorymi i cierpiącymi.
           Uczniowie naszej szkoły już od kilku lat sadzą również cebulki żonkili na rabatce, znajdującej się w pobliżu budynku szkolnego. Później wiosną obserwują budzące się do życia kwiaty, pielęgnują je dbają o ich wzrost i wygląd. W ten sposób symbolicznie wyrażają swoja solidarność z osobami, objętymi opieką hospicyjną. Jest to działanie , które ma na celu rozwijanie wrażliwości dzieci i młodzieży oraz kształtowanie umiejętności pomocy drugiemu człowiekowi. Cebulki żonkili zastają zakupione od częstochowskiego Hospicjum, a otrzymane w ten sposób fundusze są przeznaczone  na działalność tej organizacji.
           Kampania,, Pola Nadziei” narodziła się w 1986r. w Fundacji Marie Curie Cancer Care w Edynburgu.
           W Polsce Kampania zadebiutowała 20 lat temu i od tego czasu jej koordynatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Chorych ,,Hospicjum” św. Łazarza w Krakowie.

,,Pola Nadziei’ to ogólnoświatowa kwesta na rzecz hospicjów. W jej ramach organizowanych jest wiele wydarzeń, dzięki którym społeczeństwo ma zwrócić uwagę na istnienie hospicjów i potrzeby osób objętych opieką paliatywno- hospicyjną. Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej udział w ,,Polach Nadziei” bierze już od 16 lat.
           W ramach kwesty odbywają się różnego rodzaju działania, np. turnieje sportowe, Marsze Nadziei, przedstawienia oraz konkursy.
           Konkurs ,, Żonkilowe Pole Nadziei ’’ skierowany jest do dzieci oraz młodzieży. Jego główne cele to ukształtowanie postawy otwartości wobec otaczającego świata w aspekcie działalności dobroczynnej, rozwijanie kreatywności i odwagi w wyrażaniu uczuć w stosunku do osób nieuleczalnie chorych oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody. Nasi uczniowie wiosna 2018r. będą prowadzić prace porządkowe na rabatce i wykonują wraz ze wzrostem roślin systematyczną dokumentację fotograficzną, a następnie gazetkę szkolną, zawierającą zdjęcia, rysunki, własne teksty lub literackie. Na stronie internetowej szkoły (www.szkolawidzow.kruszyna.pl) również pojawią się informacje na ten temat. W ten sposób społeczność SP w Widzowie weźmie udział w kampanii ,,Pola Nadziei” wspierając osoby oczekujące naszej pomocy i wsparcia oraz wyrażając pragnienie dążenia do nadziei.